Chovatelská stanice z Příborského dvora

oblíbené místo.JPG
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách

Chodský pes obecně

Chodský pes je české národní plemeno, doposud však není uznáno FCI. Historie předků chodského psa sahá až do 13. století. Psi Chodů, strážců hranic, byli tvrdí, houževnatí a velmi odolní - houževnatost a odolnost jim vydržela dodnes. Zmínky o chodském psu najdeme ve vzpomínkách historie Chodska od Jindřicha Šimona Baara. V roce 1985 byla započata praktická regenerace chodské psa, kdy se narodilo první štěně odpovídající vybranému páru. Na regeneraci a upevnění standartu se podílel hlavně Ing. Jan Findejs.

Chodský pes je středně velký pes ovčáckého typu. Jeho srst je dlouhá s hustou podsadou, takže může být držen celoročně venku. Nadevše miluje svou rodinu a přeje si být co nejvíce s ní. Má výborný nos, je rychlý, obratný, snadno vycvičitelný - proto vhodný i pro začátečníky - nezklame však ani zkušené kynology. Miluje vyvýšená místa - proto nejraději a nejčastěji polehává na střeše své boudy (ne v ní), miluje vodu a využije každé příležitosti, jak se k ní dostat. S chodským psem se můžete věnovat všem kynologickým sportům - do všeho jde tento temperametní pes s chutí - např. agility, služební výcvik, dogdancing, dogfrisbee, záchranařina, dogtrekking, bikejoring, flyball a díky jeho skvělé povaze i canisterapii či slepeckému výcviku. K neznámým lidem přistupuje s rezervou a v případě ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být i ostrý.

Výška má být u psa 51 - 56cm a u feny 48 - 53 cm. Váha je v rozmezí 16 - 25 kg.

Srst je černá s hnědozrzavými znaky, dlouhá 5 - 12 cm, "samočistící".

 

Kdo si jednou pořídí choďáka, už by neměnil. Koupí tohoto plemene totiž dostanete toho nejlepšího přítele, jakého si jen můžete přát. Z vlastní zkušenosti opravdu mohu potvrdit, že popis plemene v encyklopediích nelže. Chodský pes je velmi všestranný a řekla bych i velmi emocionálně založený. Přesně se přizpůsobí svému člověku a jeho tempu života, což se mi na něm moc líbí. Když si s ním chcete hrát, cvičit, závodit, je kdykoliv připraven s vámi jít a udělat vše proto, aby vám udělal co největší radost. Ale když si chcete odpočinout, nebo jste nemocný, leží u vaší postele a trpělivě čeká, než budete mít lepší náladu.
Když ho něco baví, dá do toho úplně všechno - celé srdce - je výborný stopař, skvělý společník, úžasný kamarád malých dětí a je-li to nutné, i odvážný obranář své rodiny.

 

Chodský pes je jemný, nesnese dril. Musí se na něj s pozitivní motivací, a pak je schopen pro páníčka udělat cokoliv.

 

 

Líbí se vám tyto stránky?

Jsou super (11 | 39%)
Ujdou (8 | 29%)
Prostě hrůza (9 | 32%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one